Зімбабве: місце, де змагаються природа й історія
Мрієте про екзотичну подорож, а туроператори пропонують “попсові” маршрути, прогулянки на верблюдах та демонстрацію змучених увагою мавпочок? Набридли екскурсії у псевдоавтентичні селища аборигенів, декорації яких нагадують вистави у провінційних театрах? Пориньте в атмосферу не театралізованої, а справжньої екзотики — завітайте до Зімбабве. Захована між величним водоспадом Вікторія та річками Замбезі й Лімпопо, ця країна надійно зберігає таємниці Чорного континенту. І на шляху до їх розкриття на гостей Зімбаве чекають фантастичні пригоди.
Колишня британська колонія, відома в метрополії як Південна Родезія — справжня знахідка для туристів, і не лише завдяки природній красі місцевості. Спадкоємиця могутньої африканської імперії з неймовірною назвою Мономотапа, ця земля знала часи економічного й культурного розквіту, а його залишки й донині викликають подив у мандрівників. Золото і слонова кістка експортувалися країною у великих масштабах, натомість місцеві естети купували дорогоцінні тканини і навіть порцеляну. Важко уявити собі середньовічних зімбабвійських аборигенів із порцеляновими сервізами? Ви просто не бачили видатних місць Зімбавбе. Які ж цікаві об‘єкти цієї місцевості — у категорії “must visit”? Здійснимо уявний міні-екскурс до країни, в якій не доведеться нудьгувати навіть туристам із солідним стажем.
«Перезавантажуємося” на водоспаді Вікторія

Приїхати до Зімбабве і не відвідати цей природний “витвір мистецтва” — все одно, що ошукати себе. “Димом, який гремить” назвали давні племена цей водоспад, а британський учений-мандрівник Девід Лівінгстон дав йому ім‘я на честь своєї королеви. Водоспад Вікторія відомий своїм неповторим звуковим “акомпанементом” і унікальними розмірами, адже досягає кілометра в ширину при одночасній висоті понад сто метрів.

Різноманітні варіанти сплавів на каяках і рафтах порогами Замбезі, банджи-джампінг, польоти на дельтаплані приваблюють сюди екстремалів з багатьох країн. Завітавши до Вікторії, ви зрозумієте, яким чином це місце надихало художників і поетів, режисерів і музикантів, чому саме тут відбувається “перезавантаження” нервової системи у багатьох людей, які шукають гострих відчуттів. Недарма той самий мандрівник захоплено сказав, що на ці місця, напевне, споглядали ангели в польоті.
Спиняємо час у Великому Зімбабве

Ці кам‘яні руїни стародавнього міста — унікальна пам’ятка святині народу шона. Місто, закладене більш ніж 3 тисячі років тому, відоме своїми численними вівтарями. Саме тут народ благав богів про дарування дощу — такого жаданого і рідкісного гостя на цих землях. Сама назва країни в перекладі означає не лише “кам‘яні будинки”, але й “будинки поклоніння”. Великий Зімбабве — місце, де “акумулювано” культурний шар усього народу з його віруваннями, звичаями, побутом і надіями на милість богів. Займаючи площу понад 700 га, цей стародавній “мегаполіс” свого часу нараховував понад 15 тис. мешканців.

Великий Зімбабве — це архітектурні залишки культурного центру настільки високого цивілізаційного рівня, що європейці довго не вірили у те, що він збудований аборигенами. Але сьогодні “авторські права” зімбабвійців доведені, і вони із гордістю демонструють туристам свій Великий Зімбабве. Містика його споконвічних ритуалів інтригує кожного, хто опиняється тут. Недаремно це місце — у списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: велич і таємничість руїн Великого Зімбабве не має сенсу описувати, їх треба побачити на власні очі.
Товаришуємо з природою у Хванге

Цей величезний національний заповідник, розташований на території Зімбабве поряд із пустелею Калахарі — джерело неймовірних емоцій для любителів тварин, а також жвавого інтересу зоологів, орнітологів, ботаніків та інших учених зі світовими іменами. Асортимент видів флори і фауни, представлений у Хванге, надовго забезпечить мандрівникам сильні враження. Рідкісні рослини і тварини — представники видів, що вимирають — велика кількість ендеміків, кількасот видів птахів, можливість спостерігати за їхньої поведінкою у природних умовах сприяють популярності цього заповідника у туристів з усього світу.
Насолоджуємося естетикою Хараре

Місто-сад, феєрично-флористичне видовище, яке ви навряд чи забудете. Протягом усього календарного року вулиці Хараре прикрашені квітами — червоними, жовтими, фіолетовими, оранжевими, білими, які створюють неповторний колористичний ансамбль і визначають естетичний стиль міста. Але це місто варте уваги не лише завдяки колоритним краєвидам: у ньому також можна спробувати надзвичайно смачні фрукти, скуштувати оригінальні страви, і навіть взяти участь у тютюновому аукціоні.
Шукаємо гострих відчуттів на Замбезі

Довжина цієї річки перевищує дві з половиною тисячі кілометрів, а краса її узбережжя сперечається з найбільш видовищними місцями на планеті. Замбезі є своєрідним “аквакордоном” між трьома африканськими країнами — власне, Зімбабве, Намібією і Замбією. Сплави на рафтах та інших плавальних засобах, які влаштовують для туристів на Замбезі, дають можливість не лише оглянути екзотичну флору, зустрітися з крокодилами і бегемотами “на їхній території”, але й відчути себе першовідкривачами і підкорювачами дикої природи.

Екзотична краса і легкий подих небезпеки, дивовижна історія й дика природа, денна спека й нічний холод, неймовірна сонячна зоря в африканських тонах — Зімбабве не розчаровує жодного зі своїх гостей. Завітати сюди треба хоча б для того, щоб переконатися: на цій землі для вас завжди знайдуться “хліб і видовища”.
Людмила Медведська